Nowoczesne rozwiązania na pokrycie dachu
Materiały

Nowoczesne rozwiązania na pokrycie dachu

Coraz częściej spotykanym ekologicznym rozwiązaniem, które wykorzystuje się do krycia dachów i elewacji jest płyta falista. Jej zastosowanie stało się niezwykle popularne nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także letniskowym, drewnianym, gospodarczym i przemysłowym. Na to pokrycie warto się decydować w momencie, gdy właścicielom zależy na estetyce i naturalnych właściwościach materiału, wybieranego do pokrycia dachu czy innego elementu.

Płyta falista - czym jest właściwie?

Głównymi zaletami jakimi może się pochwalić płyta falista to naturalne pochodzenie i ekologiczna technologia. Najczęściej jest ona wykonywana z naturalnych surowców zgodnie z najnowszymi procesami technologicznymi. Do produkcji płyt stosuje się cement, wodę, mączkę wapienną, włókna celulozowe i zbrojeniowe. W trakcie produkcji nie mają możliwości przedostania się niebezpieczne substancje, gdyż jest ona wykonywana w cyklu zamkniętym.

Należy zaznaczyć, że w produkcji płyt falistych z włóknocementu nie stosuje się azbestu, który ma działanie rakotwórcze. Po zakończeniu prac, materiał jest w pełni bezpieczny i niepalny, co umożliwia wykorzystanie go na różnego rodzaju przestrzeniach.  Powstałe płyty są wytrzymałe na działanie szkodników, pleśni, grzybów czy różnych związków kwasowo-azbestowych. Główną zaletą tego rodzaju płyt jest to, że są one bardzo lekkie. 1m2 płyty falistej z włóknocementu waży od 12 do 15 kg.

Płyty niezwykle odporne

To, co również wyróżnia płyty faliste to ich wytrzymałość, która wynika z tego, że podczas produkcji stosuje się technologię prasowania mieszanki włóknocementu. Dodatkowo łącząc je z włóknami zbrojeniowymi, celulozą, cementem, wodą i innymi minerałami stają się bardzo wytrzymałe, nie ulegają łamaniu i pękaniu, nawet pod wpływem większego ciężaru. Ponadto, płyty są wzbogacone o paski polipropylenowe, dzięki czemu powstają silne i odporne płyty dachowe, co jest sporym plusem także dla montażystów, gdyż są dla nich bezpieczne.

Nowoczesne rozwiązania na pokrycie dachu

Zwiększona wentylacja i regulacja wilgotności

Dzięki swej formie, płyty faliste mają wpływ na wzrost wentylacji pomieszczeń. Powstały kształt profilu oddziałuje na zmniejszoną kondensację pary wodnej oraz na regulację wilgotności, określanej mianem samoczynnej dyfuzji wilgoci. Prowadzi to do tego, że nie ma potrzeby zakładania wentylacji systemu. Wilgoć nie ma miejsca pod połacią dachową, gdyż jest ona absorbowana w postaci pary wodnej. Istotną cechą, charakteryzującą płyty faliste włóknocementowe to ich grubość. Wynosi ona 6 mm, dzięki czemu dach nie nagrzewa się podczas upalnych dni, w trakcie których występują wysokie temperatury.

Wymiary płyt falistych

Płyty faliste są dość dużych rozmiarów, co wpływa korzystnie na czas kładzenia, gdyż dzięki temu jest on znacznie krótszy. Płyty występują w różnych powierzchniach takich jak: 0,54, 0,72, 1,41, 1,44, 2,16, 2,74 i 2,88 m2, a układa się je na zakładkę, co powoduje, że kryją zmniejszoną powierzchnię dachu. W zależności od firmy, płyty dostępne są w szerokościach od 92 do 115 cm, a długościach od 58,5 do 250 cm.

Partnerem materiału jest Onduline - płyta falista na Twój dach.

Zobacz więcej podobnych postów