Wełna szklana a skalna - jakie są różnice?
Materiały

Wełna szklana a skalna - jakie są różnice?

Po te dwa materiały bardzo chętnie sięgają osoby, które chcą skutecznie ocieplić swój budynek. Podjęcie decyzji, które rozwiązanie jest lepsze, stanowi nie lada wyzwanie. Żeby ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji, przygotowaliśmy porównanie wełny skalnej z wełną szklaną.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Poznasz, czym jest wełna szklana oraz wełna skalna.
  • Dowiesz się, jakie korzyści proponują oba materiały.
  • Wyjaśnimy Ci, gdzie stosuje się wełne skalną, a gdzie szklaną.

Co to jest wełna szklana?

Wełna szklana to włókno syntetyczne wykonane ze stopionego szkła i pewnego rodzaju minerału, np. piasku. To obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów ociepleniowych na świecie. Zazwyczaj stosuje się go do izolacji oraz wypełniania pęknięć w ścianach i oknach, aby zapobiec infiltracji powietrza. Niektóre produkty z wełny szklanej są specjalnie wykonane jako ognioodporne, ale nie dotyczy to wszystkich rodzajów.

Wełna szklana a skalna - jakie są różnice?

Gdzie stosowana jest wełna szklana?

Wełna szklana jest stosowana w wielu gałęziach przemysłu, od budownictwa po przetwórstwo żywności.

W budownictwie jest ona powszechnie stosowana jako izolacja termiczna budynków i innych konstrukcji - przyczynia się do znaczącego zmniejszenia rachunków za energię. Można ją również stosować do izolacji akustycznej, wykładając nią ściany w studiach nagraniowych i teatrach, ponieważ skutecznie chroni pomieszczenie przed hałasem przedostającym się z zewnątrz.

Co to jest wełna skalna?

Wełna skalna to włóknisty, nieorganiczny materiał, który jest wytwarzany przez topienie skał, a następnie przędzenie stopionych materiałów we włókna. Materiał ten jest stosowany jako izolacja budynków od lat 50-tych XX wieku, a obecnie cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Wykonana z niej izolacja nie tylko pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale również zapewnia ochronę przeciwpożarową i akustyczną.

Gdzie stosuje się wełnę skalną?

Wełna skalna jest niezwykle uniwersalnym materiałem i można ją znaleźć w wielu różnych rodzajach izolacji. Jest to doskonały wybór dla każdego projektu, w którym ważna jest ochrona przeciwpożarowa, ale nie tylko - jest również popularna w miejscach, które wymagają izolacji akustycznej. Wełna skalna jest tak skuteczna w pochłanianiu dźwięku, że jest regularnie stosowana w studiach nagraniowych i salach kinowych.

Dodatkowo wełna skalna może pomóc również w zapobieganiu uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć, która powoduje rozwój pleśni i grzybów. Co jednak kluczowe, izolacja ze skalnej wełny znacząco przyczynia się do redukcji rachunków za ogrzewanie - ze względu na wyjątkowe zdolności termiczne.

Więcej na temat wełny do ocieplania budynku przeczytasz tutaj: https://elewacyjni.pl/.

Zobacz więcej podobnych postów