Wyciszanie pomieszczeń - gdzie konieczne jest stosowanie?
Przemysł

Wyciszanie pomieszczeń - gdzie konieczne jest stosowanie?

Akustyka w pomieszczeniach jest jednym z ważniejszych czynników, odpowiadających za komfort i zdrowie osób przebywających w danym miejscu. Mało jednak osób zdaje sobie z tego sprawę. Pracą akustyków nie jest tylko zapewnienie odpowiedniego nagłośnienia na koncertach czy różnych imprezach, ale również doprowadzenie pomieszczeń do stanu, w którym można płynnie dźwięk odtworzyć lub też zredukować poziom szumu i hałasu.  

Często jednak nie zwraca się uwagi na wyciszenia w niektórych miejscach, co może doprowadzać do poważnych zagrożeń zdrowotnych bądź ubytków jakości. Co prawda, w przypadku zakładów przemysłowych, posiadamy z góry narzucony przepis, mówiący o nieprzekraczaniu poziomu natężenia głośności w czasie pracy osób zatrudnionych. 

Wyciszenie w zakładach produkcji gwarantem ochrony zdrowia 

Jako właściciele firm zajmujących się produkcją głównie na skalę masową powinniśmy wiedzieć, jak ważne jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego natężenia dźwięku. Zbyt głośne działanie urządzeń oraz odbijające się w halach echo, nie tylko będzie powodowało regularny ból głowy i zwolnienia osób zatrudnionych, ale również na dłuższy okres uszczerbki na zdrowiu w postaci utraty słuchu.  

Aby zapobiec takim przykrym okolicznościom, powinniśmy w pierwszej kolejności zabrać się za wygłuszenie całej hali produkcyjnych. Najlepiej jest w tym wypadku skorzystać z pomocy akustyka, który dobierze odpowiedni rodzaj i grubość maty wygłuszającej. Gdybyśmy jednak chcieli robić to na własną rękę musimy pamiętać, że najlepiej sprawdzi się mata dźwiękochłonna stworzona z żywicy melaminowej. To jednak nie wszystko. Materiał ten po odpowiedniej obróbce gwarantować powinien odporność na wysokie temperatury oraz opary powstałe na skutek parowania środków chemicznych. Często maty te są również trudnopalne, co w przypadku pożaru uniemożliwi jego rozprzestrzenianie się. 

Wyciszanie pomieszczeń - gdzie konieczne jest stosowanie?  

Wygłuszanie w transporcie 

Przeważnie nie zwraca się na to uwagi, jednak wyciszanie konieczne jest również w przypadku środków przewozowych. W samochodach, tramwajach, pociągach czy autobusach, kabiny osobowe są oddzielone od silnika oraz od pozostałych czynników zewnętrznych właśnie między innymi matą dźwiękochłonną. W tym wypadku również trwa wyścig odnośnie tego, który materiał jest lepszy do wyciszania kabin, aczkolwiek górę biorą aktualnie żywica melaminowa oraz włókna poliestrowe. To te dwa materiały najlepiej są w stanie wyciszyć środek pojazdu tak, aby nie zakłócać komfortu jazdy.  

W przypadku tego typu wyciszenia ważne jest, aby były one jednak odporne na wodę, której może pojawiać się w ich okolicach dużo. Podobnie jest ze środkami, takimi jak benzyna czy olej. 

Stworzenie odpowiedniego pomieszczenia nagraniowego 

Studio nagrań wymaga niemal największej precyzji podczas pracy akustyka. Tutaj liczy się każda setna decybela oraz doprowadzenie do jak najmniej odczuwalnego poziomu szumu. Z reguły najczęściej w studio nagraniowym znaleźć możemy maty o kształtach ostrokątnych, które świetnie pochłaniają dźwięk. Ciężko jest powiedzieć, jaki dokładnie materiał jest stosowany w tego typu pomieszczeniach, gdyż jest to w stu procentach zależne od wielkości i rodzaju powierzchni.  

Zobacz więcej podobnych postów