Nowoczesne mieszkanie na poddaszu. Jak zrobić ocieplenie?
Remonty

Nowoczesne mieszkanie na poddaszu. Jak zrobić ocieplenie?

Coraz częściej stare strychy przerabiane są na dodatkową przestrzeń mieszkalną. Jest to najłatwiejszy i najtańszy sposób na zyskanie dodatkowych pomieszczeń. Równocześnie ocieplenie poddasza pozwala obniżyć koszty ogrzewania całego domu, ponieważ straty ciepła przez dach, przy braku izolacji, mogą sięgnąć nawet 25 procent wszystkich strat ciepła w całym budynku.

Dlatego też przerobienie nieużytkowanego poddasza na mieszkania, niesie ze sobą dużo zalet. Przy czym nie tylko zwiększa to przestrzeń mieszkalną i czyni dom bardziej ekonomicznym, ale podnosi także jego standard, a tym samym rynkową wartość.

Poddasza użytkowe ze swoimi skosami, lukarnami i oknami dachowymi, odznaczają się również swoim wyjątkowym urokiem. Można je świetnie urządzić i zagospodarować, czyniąc z nich całkowicie wyjątkowe miejsce – sprawdź na https://ociepleniepoddasza.com.pl/porady/komfortowa-mansarda-izolacja-termiczna. Najpierw jednak należy je do tego przygotować, czyli przede wszystkim ocieplić.

Nowoczesne mieszkanie na poddaszu. Jak zrobić ocieplenie?

Ocieplenie poddasza – poradnik

Termoizolacja poddasza ma to do siebie, że można ją wykonywać praktycznie przez cały rok. Prace montażowe przebiegają w środku domu, tak że nie musimy obawiać się niesprzyjających warunków atmosferycznych. Co istotne, takie ocieplenie można zrobić samemu, ponieważ nie jest to zbyt skomplikowane. Trzeba oczywiście przestrzegać zasad technologicznych dotyczących montażu izolacji termicznej dachu, nie jest to jednak konstruowanie sondy badawczej NASA i każdy powinien sobie z tym poradzić. Wystarczy trochę chęci i czasu.

Wybór materiału do izolacji

Najprościej i najrozsądniej jest użyć do tego wełny mineralnej. Jest ona dostępna w postaci rolek lub gotowych do układania płyt. Dzięki temu jej montaż jest naprawdę prosty i wygodny. Ocieplenie z wełny powinno mieć grubość w granicach 30-40 cm. Kładzie się ją dwuwarstwowo, aby całkowicie uszczelnić izolację i zlikwidować mostki termiczne.

Montaż

Pierwsza warstwa jest układana pomiędzy krokwiami. Jeśli dach od strony poszycia jest pokryty membraną paroprzepuszczalną, to wełna może do niej przylegać. Jeśli nie ma rozłożonej membrany lub jest położona folia paroizolacyjna, to wełnę mineralną należy układać z zachowaniem kilkucentymetrowej szczeliny wentylacyjnej. Drugą warstwę wełny kładzie się w poprzek krokwi, mocując na specjalnych stelażach lub drewnianych łatach. Do wykończenia poddasza użytkowego najczęściej stosuje się płyty z karton-gipsu, które przykręca się do ocieplonego dachu.

Zobacz więcej podobnych postów