Jak wybrać klej do ceramiki?
Przemysł

Jak wybrać klej do ceramiki?

Ceramika jest obecnie bardzo ważnym materiałem. Znajduje zastosowanie nie tylko w artykułach gospodarstwa domowego, ale też coraz częściej w przetwórstwie przemysłowym. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni klej do ceramiki? Sprawdź nasze propozycje!

Ogólne informacje o ceramice

Większość ludzi posiada w swych domach przynajmniej kilka przedmiotów z ceramiki lub porcelany. Nie każdy jednak wie, jak są wykonane. Powstają w wyniku wypalania drobnoziarnistych minerałów ilastych. Tworzone w ten sposób stabilne wymiarowo komponenty i przybory znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w różnych gałęziach przemysłu. 

Glina to plastyczny materiał, który można kształtować ręcznie lub maszynowo w dowolną masę. Następnie musi wyschnąć, tworząc zieloną masę. Możną ją przetworzyć, stosując proces wypalania (od 700 stopni Celsjusza) lub spiekania (od 1200 stopni Celsjusza). Spiekanie zamyka pory materiału. Dzięki temu powstały przedmiot staje się szczelny i odporny na działanie cieczy. 

Popularne rodzaje ceramiki

Wyróżniamy dwa podstawowe typy ceramiki. Cienka porcelana ma wielkość ziarna do 0,05 i zwykle jest barwiona. Stosuje się ją przede wszystkim do produkcji zastawy stołowej, ceramiki gospodarczej i ceramiki sanitarnej (umywalki, miski ustępowe). Z kolei ceramika gruboziarnista ma zmienne i zwykle niejednorodne zabarwienie oraz większe ziarna. Wykorzystuje się ją głównie przy produkcji dachówek i cegieł.

Czym skleić porcelanę?

Nowoczesne kleje pozwalają łączyć elementy ceramiczne z innymi materiałami. Wybierając odpowiedni środek, weź pod uwagę zastosowanie i rozmiar łączonych części. Uwzględnij również porowatość materiału. Zastanów się, czy chcesz sklepić gliniany przedmiot, czy talerz z porcelany. Na szczęście właściwości klejące ceramiki są na ogół bardzo dobre, ponieważ wykazuje wysokie napięcie powierzchniowe.

Dlaczego warto wybrać kit ceramiczny?

Proponowany kit wyróżnia się dobrą smarnością i przyczepnością. Dzięki temu sprawdzi się doskonale podczas naprawy, remontu, izolacji, czy wznoszeniu konstrukcji. Ułatwia sklejenie wyłożeń włóknistych i termiczne zabezpieczenie konstrukcji stalowych. Profesjonalny kit ogniotrwały można również stosować do zabezpieczenia i naprawy pokryw kadzi odlewniczych. Co ważne, nie pęka, ani się nie łuszczy. Wykazuje świetną przyczepność do większości powierzchni. Pozwala dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni. Wspomniany produkt jest odporny na nagłe różnice temperatur. Wykazuje gotowość do pracy po wysuszeniu. Cechuje się niską kurczliwością podczas suszenia i wypalania.

Jak wybrać klej do ceramiki?

Ceramika w przemyśle

Ceramika wspiera produkcję w sektorach takich jak metalurgiczny, chemiczny, mechaniczny i energetyczny. Wyróżnia się wysoką odporność na zużycie, korozję, substancje chemiczne i wysokie temperatury. Zapewnia dobrą izolację termiczną i elektryczną. Cechuje się też dużą wytrzymałością na ściskanie. Największą kategorię produktów stanowią materiały ogniotrwałe, czyli takie, które są w stanie wytrzymać warunki robocze 1000 °C. W hutach żelaza i metali stosuje się je przede wszystkim jako okładziny w piecach do topienia metali, kadziach, które utrzymują, transportują i wylewają stopiony metal, a także rur odprowadzających gorące gazy.

Zobacz więcej podobnych postów